Když hovoříme o plastech, všichni víme, že se jedná o jeden z nejpoužívanějších obalových materiálů, který přináší nejen řadu výhod díky svým vlastnostem a usnadňuje přepravcům a výrobcům možnost přepravy produktů. Na druhou stranu se jedná o materiál, který dnes nalezneme opravdu všude. Aby plasty nezamořovaly planetu, je třeba přistupovat zodpovědně k jejich třídění a recyklaci. Mnoho z nás vnímá jako plast produkty označeny jako PET. Druhů plastů je však mnohem více. Poznáme je podle recyklačních symbolů.

Recyklační symboly plastů

Pokud přesně nevíte, co si pod pojmem recyklačního symbolu na obalu představit, je to ona trojúhelníková grafická značka doplněná o textové a/nebo číselné označení, kterou najdeme na všech plastových obalech, příp. produktech. Tento recyklační symbol je pak zásadní pro každého, kdo třídí odpad – jen vyhozením do správného kontejneru totiž umožníme jeho recyklaci, a ochráníme tak primární suroviny, potažmo životní prostředí.

Jaké recyklační symboly na plastech najdeme

Recyklačních značek recyklačních symbolů najdeme na plastových produktech či obalech hned několik – to, o jaký plast se jedná, stanovuje písmenná značka uvedená u trojúhelníkového symbolu:

· PET 1 – nejznámější plast, který je zároveň nejvhodnější k recyklaci. Představuje termoplasty ze skupiny polyesterů a kromě klasických PET lahví do této skupiny patří i různé sáčky, fólie nebo polyesterové oblečení.

· HDPE 2 – jedná se o plast s vysokou hustotou, s nímž se setkáváme také pod obchodním označením mikroten. Do této skupiny spadají obalové fólie, varné sáčky, víčka od PET lahví či plastové lahve pro kojence.

· PVC 3 – pod touto zkratkou nalezneme nejrozšířenější druh plastu na světě, tedy polyvinylchlorid neboli PVC 3. I když patří k nejpoužívanějším, je zároveň spojen s uvolňováním toxických látek, proto je nezbytná správná recyklace. Za žádných okolností nesmí být spalován, aby se neuvolňovaly tyto nebezpečné látky do ovzduší.

Přečti si také:   Jaká je nejtlustší kniha na světě?

· LDPE 4 – pod tímto označením najdeme polyethylen, tedy plast používaný především k výrobě nákupních igelitových tašek či plastových přepravek.

· PP 5 – toto označení ukrývá polypropylen, jenž se používá zejména v potravinářství či v textilním průmyslu.

· PS 6 – málo známé označení známého polystyrenu, jenž se kromě polystyrenových výplní či stavebních materiálů využívá i při výrobě nápojových kelímků či plastových příborů.

· PS 7 – všechny ostatní plasty neuvedené v předchozích skupinách spadají pod označení PS 7. Jedná se například o polyamidy, polykarbonáty, epoxidy či polyuretany. Z některých z těchto plastů se mohou uvolňovat nebezpečné chemikálie, proto je zásadní jejich správné vytřídění.

Jak je patrné z výše uvedených řádků, plast skutečně není jen jeden, a proto je důležité věnovat pozornost tomu, kam je vhazujeme. Pokud chceme mít jistotu, že třídíme správně, je třeba vždy překontrolovat recyklační symbol na obalu. Jen tak ochráníme sebe i životní prostředí.