Téměř žádný student vysoké, střední a mnohdy již i základní školy se neobejde bez vlastního počítače. Pojďme se proto podívat, jak vybrat studentský počítač pro zvládání výuky i pro zábavu, a na jaké parametry se zaměřit.

Speciální požadavky

Při volbě počítače je nutné zohlednit především typ studia. Jiné vybavení bude potřebovat student humanitních oborů a jiné budoucí grafik nebo programátor. Další požadavky plynou z trávení volného času. Je dobré zvážit, jestli budeš počítač využívat pro náročnější aplikace. Nevyplatí se na počítači šetřit a následně zjistit, že není výkonem dostačující pro tvoje potřeby, a stejně nakonec investovat do plnohodnotného zařízení.

Pokud obor výuky nebo volnočasová zábava kladou větší nároky na budoucí počítač, dívej se po pokročilých studentských nebo po herních typech. Ty jsou vhodné nejen pro hraní her, ale díky vysokému výkonu a dobré grafice dokáží obvykle pokrýt všechny potřeby studentů a ostatních náročných uživatelů. Pokud naopak chceš ušetřit a nemáš na budoucího pomocníka pro studeny příliš vysoké nároky, mohly by se ti líbit základní kancelářské počítače, praktické 2v1 nebo designové typy.

Notebook nebo stolní počítač?

Většina studentů středních a vysokých škol používá spíše přenosný notebook. U stolního počítače se nepředpokládá, že bys s ním cestoval například mezi kolejí, domovem a už vůbec ne, že by sis ho bral do školy na vyučovací hodiny. Pokud však mobilitu notebooku nevyužiješ, a nevadí ti větší rozměry, může být dobrou volbou právě stolní počítač se svým obvykle lepším výkonem, vyšší kapacitou a možností snadno jednotlivé součástky vyměnit za nové.

studentsky-pocitac-jak-vybrat

Přenosnost a výdrž baterie

Ti z vás, kteří si zvolí notebook jako přenosnou variantu studentského počítače, budou řešit kvůli transportu tři základní parametry: velikost, hmotnost a výdrž baterie. Při cestování i při běžném nošení notebooku do školy, a z jedné učebny do druhé, se zařízení pěkně pronese a svou váhou zatěžuje záda. Hledej proto pro studentské účely co nejlehčí model. Bez problémů lze sehnat poměrně výkonné typy s hmotností pod 2 kg. Za velikost vhodnou pro přenášení se považuje obrazovka s úhlopříčkou kolem 14 palců nebo i menší. Pokud nebudeš počítač používat například pro kreslení a jiné grafické práce.

Čím větší kapacitu baterie bude studentský notebook mít, tím lépe. To platí zvláště tehdy, pokud ho nemůžeš ve třídě dobíjet. Při celodenním používání by měl vydržet minimálně 7 hodin v chodu. Dobrým pomocníkem je úsporný režim, či alespoň jednoduché snížení jasu nebo powerbanka.

Dobrá ergonomie

Ať už si zvolíš stolní počítač nebo notebook, vybírej takové zařízení, které má dobrou ergonomii a je vhodné pro dlouhodobou práci. Ušetříš si tak mnoho starostí s nepraktickým ovládáním i zdravotní komplikace.  To se týká především klávesnice a myši, aby tě z nich při dlouhodobé práci nebolely ruce.

Dalším důležitým prvkem je pak obrazovka. Při delším sledování monitoru v různě osvětleném prostředí oceníš matné provedení, které nehází odlesky. Velkým plusem jsou speciální ergonomické monitory pro práci, které minimalizují blikání a nastavují optimální jas i teplotu barev na základě svého okolí. Volba správné obrazovky výrazně pomůže proti únavě očí.

jak-vybrat-studenstky-pocitac

Výkon

Většina studentů využívá ve škole především kancelářské programy a internet. S těmito základními úkoly si poradí i nejlevnější modely. Přesto je dobré mít zařízení s dostatečným výkonem, aby tě neomezoval pomalý chod, a aby na něm šly spustit i další programy, které se mohou v průběhu studia hodit. Počítač by měl mít alespoň 4 GB nebo 8 GB operační paměť. Pro ukládání dokumentů i případných školních prezentací, nebo vzdělávacích videí, si vyhraď prostor alespoň 500 GB.

Studenti, kteří nosí svůj notebook do třídy a zapisují si do něj učivo, určitě ocení rychlejší SSD disk, na kterém celý operační systém naběhne výrazně rychleji než na HDD disku. Nestane se tak, že by pomalé spouštění překazilo rychlé zapsání poznámek.

Pokud hledáš studentský počítač především pro zápisky a běžnou zábavu, bude ti ve většině případů stačit integrovaná grafická karta. Pro práci se speciálními programy či hraní náročnějších her, jako je třeba  Mafia, je lepší zvolit dedikovanou kartu.

Přečti si také:   Co dělat, když se nedaří