Elektronické knihy jsou čím dál populárnější. Proto se i trh se čtečkami e-knih neustále rozšiřuje. Dnes už ale tato zařízení neslouží jen k obyčejnému čtení knih. Využiješ je i při studiu, kdy poslouží jako úložiště skript a dokumentů nebo třeba na jednoduché poznámky. Jak vybrat tu správnou?
Studuješ a potřebuješ mít neustále po ruce desítky knih, skript a učebnic a musíš přečíst stovky studií a dokumentů? Asi tě neláká představa tahat tohle všechno s sebou v tašce. Skvělou volbou je v takovém případě čtečka. Některé modely fungují téměř jako tablet a dovolí ti si v textu podtrhávat, zvýrazňovat i psát poznámky. Jak ji vybrat?
Zaostři na typ displeje
Displej je tím možná nejzásadnějším, na co si u čtečky dát pozor. Jednou z nejlepších technologií, co se displeje čteček týče, je speciální e-ink displej, který navozuje pocit, že čteš klasickou knížku. Na výběr máš mezi e-ink Pearl a e-ink Carta. E-ink Pearl je starší technologie a může mít méně kvalitní a pomalejší zobrazení. Na druhou stranu čtečku s e-ink Pearl displejem pořídíš levněji. Pro studenty, kteří ale nepustí knihu z ruky, je mnohem lepší investovat do čtečky s e-ink Carta displejem, který má lepší vykreslení textu i výraznější kontrast. Díky tomu je čtení z něj mnohem pohodlnější.
Velikost displeje hraje roli
Pro občasné čtení si vystačíš i s menším displejem. Ovšem při každodenním několikahodinovém čtení je lepší zvolit větší displej s úhlopříčkou až 10 palců. Tahle velikost zaručí i to, že se ti bude lépe číst. Stejně tak se ti na větším displeji budou pohodlněji dělat poznámky či úpravy dokumentů. Kromě velikosti sleduj i rozlišení displeje, přičemž nejčastější je rozlišení 1448 × 1072 pixelů.
Podsvícení a nasvícení pro lepší čtení
Velmi důležitým parametrem je taky podsvícení displeje. Ne všechny čtečky mají možnost zapnout podsvícení. Pozor, podsvícení a nasvícení je něco trochu jiného. Podsvícení znamená, že světlo prochází skrz displej, a pro oči je namáhavější. Oproti tomu nasvícení je umístěno v horním panelu čtečky a zapne se jen za zhoršených světelných podmínek. Ber v potaz, že čtečku budeš pravděpodobně používat několik hodin denně, proto je lepší zvolit variantu s možností nasvícení, případně si vypomoct přenosnou minilampičkou.
Barevný, nebo černobílý displej?
Ve většině případů si vystačíš s černobílým displejem. Tím je koneckonců vybavena většina čteček. Pokud ale zvolíš model s LCD displejem, zobrazíš i barevné dokumenty. Ovšem čtečky s tímto displejem bývají dražší. Zamysli se proto, jestli opravdu potřebuješ barevný displej.
Promysli si funkce
Naprostá většina čteček dokáže přehledně řadit a organizovat dokumenty. Mnohé dnes umožňují vytvářet v dokumentu záložky, zvýrazňovat různé pasáže nebo dělat jednoduché poznámky. V tomto ohledu je dobré zvážit, jestli si budeš v dokumentu dělat poznámky ručně. Pokud ano, sáhni spíše po psacím tabletu se stylusem. Ten ti dovolí dělat a třídit taky ručně dělané zápisky a můžeš se v něm vyřádit i kreativně.
Nejnovější komentáře