Slýcháš to určitě často, ale jazyky jsou vážně skvělou životní investicí. Otevírají dveře do zahraničí, usnadňují cestování, a konkrétně v angličtině seženeš nesmírné množství různých zdrojů, ze kterých lze čerpat. Pojďme si tedy říct pár tipů, jak se učit jazyky a slovíčka. Nejen k testům, ale napořád.

Jak se učit jazyky

Motivuj se

 Ujasni si, co od cizího jazyka očekáváš. Ani při studiu např. ekonomického oboru na něj nemusíš nahlížet jen jako na nutné zlo. Řekni si, k čemu se ti může hodit a toho se drž. Hlavně ve chvíli, kdy ti to zrovna nejde.

Pořady bez českého dabingu

Sledovat pořady v původním znění je klasika, která funguje. Filmy v angličtině jsou snadno dostupné. Zkus to s českými titulky, ale také s titulky jazyka, ve kterém je pořad natočen. Odposloucháš spoustu využitelných frází. Ani na počítačové hry se v tomto případě nemusí koukat přes prsty.

Filmy a seriály můžeš nahradit knihami a články v cizím jazyce. Má to svou výhodu, protože krásně okoukáš gramatiku a pravopis.

Vypozoruj nedostatky

Pokud ti něco dělá obzvlášť problém, sepiš si to a věnuj tomu více času. Pracovat s tím, co ti nejde, je dobrá cesta, jak se naučit cizí jazyk. A vlastně i mateřský. Víš, jaké jsou nejčastější chyby v angličtině?

Odcestuj

Zkus zvážit pracovní cestu do zahraničí. Můžeš odjet během prázdnin nebo si vzít rok volna a spojit příjemné s užitečným. Práce tě donutí v daném jazyce komunikovat, a navíc narazíš na lidi z různých koutů světa, což znamená různé přízvuky. Pokud si to tedy neusnadníš českou agenturou.

Po návratu zůstaň v kontaktu s lidmi, které jsi v zahraničí potkal/-a. Je pravda, že gramatická pravidla v konverzaci asi opomenete, ale minimálně pochytíš nová slova.

Přečti si také:   Malý princ: Vysvětlení kultovního příběhu od Antoine de Saint-Exupéryho
jak-se-ucit-jazyky

Využij, co ti nabízí moderní doba

Pokud ti učebnice ani seriály nestačí, stáhni si do mobilu dobře hodnocenou aplikaci. Tu si můžeš zapnout téměř kdekoliv a kdykoliv.

Trochu odvážnějším krokem je nastavit si mobil do jiného jazyka. Je to poměrně efektivní, protože když něco hledáš třeba v nastavení, nezbyde ti nic jiného, než si pojem přeložit.

Vyhledávej v cizím jazyce

Potřebuješ si najít informace do seminárky? Proč se omezovat jen na české zdroje. Zadej výraz v angličtině a cizí slova ze článků si dohledej. Slovníků je i na internetu celá řada.

Jak se učit slovíčka

Sepiš si je

Vezmi si sešit nebo list papíru a přehni ho napůl. Vzniknou ti dva sloupce, přičemž do jednoho napíšeš český výraz a do druhého ekvivalent v cizím jazyce. Při učení pokaždé jednu stranu přelož nebo zakryj. Známé, ale účinné.

Uč se na frázích

Naučit se slovíčka je jen polovina úspěchu. Ta druhá se skrývá v jejich správném používání, proto je dobré si je spojovat s frázemi. Význam se ti tak lépe ukotví, a navíc se je rovnou naučíš v souvislosti s jejich gramatickými pravidly.

Stáhni si aplikaci

I při učení slovíček se vyplatí vsadit na aplikaci. Většina z nich využívá již zmíněné vizualizace a nechybí ani předříkávání slov rodilými mluvčími. Navíc bývají rozdělená do různých úrovní a oblastí.

jak-se-ucit-slovicka

Vizualizuj si je

Než se to naučíš, možná ti to zpočátku bude připadat vtipné, dokonce až trapné. Vizualizace však pomáhá nejen při studiu slovíček.

Cílem je spojit si slovíčko s konkrétní věcí, činností apod. Španělské slovo bombilla si lépe zapamatuješ, když si při tom budeš představovat, že vyměňuješ žárovku. Zkus se s ním trochu sžít a nechat ho, aby v tobě vyvolalo emoce. Namaluj si ho.

Buď tvůrčí

Existují i další hravé způsoby, jak se učit slovíčka. Zapoj činnost, kterou máš rád/-a. Baví tě pexeso? Zahraj si ho se slovy, na kartičky můžeš napsat i fráze. Nebo si vytiskni text své oblíbené písně, vyškrtni si z něj pár slov a ta následně doplňuj podle kontextu.