Udržitelnost a zodpovědný přístup k životními prostředí jsou tématy, která silně rezonují současnou společností. Recyklace je proto velmi podstatnou činností. Jak se recyklují plasty?

Recyklace plastů v ČR

Podmínkou recyklování je úspěšné třídění. Což by při zodpovědném přístupu neměl být problém. Statistiky uvádějí, že například na konci roku 2019 bylo na území ČR rozmístěno plných 206 000 kontejnerů a sběrných nádob.

Jaký plast lze recyklovat?

Do žlutých kontejnerů na plasty (nebo nádob se žlutým víkem) patří například fólie, sáčky, plastové tašky, PET láhve nebo obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků. Nepatří sem naopak podlahové krytiny či novodurové trubky, ale ani obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek.

Pozor, obaly od potravin jsou poměrně hodnotnou surovinou vhodnou k dalšímu zpracování, ovšem za čistého stavu. Vyplýtvat na umytí kelímku od jogurtu polovinu balení saponátu sice není úplně ekologicky korektní přístup, ale alespoň opláchnutí čas věnuj, pokud chceš přírodě pomoci.

Co se s plastovým odpadem děje pak?

Během recyklace se však firmy nespoléhají jen na zodpovědnost lidí. Odpad proto prochází i tříděním na třídicích linkách. A to, pozor, velmi často za přispění jejich pracovníků. Navzdory tomu, že postupy už částečně lze automatizovat, lidský faktor je stále nenahraditelný.

Plasty se rozdělí na druhy, kterých v průměru bývá pět až šest, a odstraní se to, co už k dalšímu využití není vhodné. Právě druhová čistota je druhým podstatným faktorem pro úspěšnou recyklaci. Následně mohou plasty putovat do průmyslových podniků, které se věnují jejich dalšímu zpracování.

Přečti si také:   Jaké existují sociální sítě a které jsou ty nejpoužívanější?
jak-se-recykluje-plast-v-cr

Kolik procent plastů se recykluje v ČR?

Statistiky uvádějí kolem 70 %. Dominantním materiálem, který se v Česku zpracovává, jsou zejména PET lahve. 

Jaký je postup recyklace plastů?

Jak se recykluje plast? Prvním krokem recyklačního procesu je rozdrcení odpadů. Tato drť se pak může použít k vlastní recyklaci. Jinou technologií je tzv. fyzikální recyklace. Ta vyžaduje nadrcení odpadu a jeho následné nalisování působením tepla do forem.

To je i důvod, proč ne každý plast recyklovat lze. Nevhodné jsou k tomuto postupu tzv. termosety. Ty mají tak silně provázané chemické řetězce, že se nemohou rozpojit a při vysoké teplotě se termicky rozpadnou. Termoplasty se naproti tomu vlivem vysoké teploty změní na taveninu, neboť dojde k rozpojení chemických řetězců.

Tímto způsobem lze i odpad následně využít tak, aby dále sloužil. S recyklovanými plasty, byť si to často neuvědomujeme, pravidelně přicházíme do kontaktu. Recyklát lze využít pro výrobu sáčků i plastových kbelíků. Materiálem se vyplňují i vnitřní části bund nebo spacáků.

Možnosti recyklace však nejsou neomezené. Chemické řetězce se však vlivem teploty a tlaku rozpadají. To recyklační schopnosti plastů značně limituje a zpravidla je tak nemůžeme recyklovat více než 3x. Navíc jsou značně patrné i rozdíly v kvalitě výrobků z recyklovaných plastů.

Zajímáš se o životní prostředí? Zjisti, jak být ekologičtější nebo se inspiruj životním příběhem Grethy Thunberg.