Soustředění je klíčem k úspěšnému studiu, ale v dnešním světě plném rozptýlení to není vždy snadné. Ať už se snažíte připravit na důležitou zkoušku nebo se naučit nové dovednosti, schopnost efektivně se soustředit vám může výrazně ulehčit cestu ke splnění vašich cílů. V tomto článku vám ukážeme praktické tipy a techniky, které vám pomohou zlepšit vaši koncentraci, zvýšit produktivitu a zvládnout učivo rychleji a s menší námahou.

Hlavní důvody, proč je těžké se soustředit na učení

Pro dnešní život, a zejména pro ten studentský, je typické, že je plný rušivých prvků. Hluk, ať už ten, který si vytváříme sami, nebo z okolí, světla, neustále zapnutá elektronická zařízení, obrovské množství informací, které se valí ze všech stran, to vše naši koncentraci narušuje a může negativně ovlivnit i studijní výsledky.

Další důvody, proč se nemůžeme soustředit, úzce souvisí s celkovou psychickou pohodou. Schopnost soustředit se značně narušuje stres v důsledku zvýšené produkce kortizolu. Koncentraci mohou tak ovlivnit i úzkostné stavy, které nám přivozují opakující se obavy. A s tím zase úzce souvisí ospalost jako další prvek ovlivňující koncentraci. Pokud tedy v noci trávíte dlouhé hodiny prohlížením sociálních sítí, trápíte se srovnáváním s cizími zdánlivě ideálními životy, a přitom si posouváte a zkracujete spánek, své paměti rozhodně nepomáháte.

Nedostatek spánku a odpočinku zvyšuje únavu a snižuje pozornost nutnou pro učení. Když jsme nevyspalí, máme také problém se dostatečně rychle rozhodovat. Bez spánku se nemohou dostatečně regenerovat mozkové buňky a nedokonale funguje také naše paměť. Studentský život je sice fajn, ale důkladně se vyspat prostě potřebujete nejen během zkouškového období. Pokud se vám nedaří usnout, snažte se dodržovat pravidelně stejný čas usínání i vstávání, což pomůže vašemu cirkadiánnímu rytmu. Pro zmírnění stresu a zkvalitnění spánku pak vyzkoušejte bylinky či potravinové doplňky obsahující meduňku, heřmánek a vybrané mikronutrienty.  

soustredeni na uceni - jak se to naučit

Zdravý mozek obecně potřebuje vyváženou stravou s optimálním poměrem bílkovin, tuků a sacharidů a dostatkem minerálů a vitamínů. Pomoci mohou i potravinové doplňky, ale zdravé stravování nenahradí. Podle posledních výzkumů fast food naopak mozek negativně ovlivňuje. Vysoká glykemická zátěž způsobuje změny nálad, podrážděnost i symptomy deprese. Při dlouhodobé konzumaci může přispívat dokonce k rozvoji neurodegenerativních chorob.

A ještě jeden důvod brání koncentraci. Hodně lidí si všechno nechává na poslední chvíli, takže pak najednou píší seminárky, připravují se na zápočtové testy a učí na zkoušky. Jenže i tady platí, že všeho moc škodí. Snaha stíhat najednou příliš rozdílných cílů vyčerpává mozek, který nezvládá přepínat se z úkolu na úkol. Současně tlak spojený s mnoha úkoly vede k většímu stresu.

Jak vytvořit vhodné prostředí pro lepší koncentraci

Pokud se chcete skutečně učit, a ne učení jen předstírat, vyberte si místo, které je klidné a ovlivňuje ho co nejméně ruchů z okolí. Důležité je izolovat se od okolí. Než začnete, vyvětrejte si. Pokud zrovna nemrzne, nechte si otevřenou ventilaci, případně pravidelně větrejte. Dostatek kyslíku zlepšuje kognitivní schopnosti.

Uspořádejte si pracovní stůl tak, abyste měli po ruce všechno, co budete potřebovat, ale aby tam naopak nebylo něco, co vaši pozornost bude odvádět jiným směrem. Ostatně, to samé platí i o vašem počítači. A zapomeňte na hraní her na 5 minut, nebo dalších pár hodin neuděláte do školy zase nic.

Dobré je také intenzivní denní světlo osvětlující pracovní stůl. Naopak večer před spánkem je dobré se intenzivnímu a modrému světlu spíše vyhýbat. Místo velkého světla stačí zapnout lampičku a okna je dobré na noc vhodně zatemnit.

Obrana před vyrušováním

Nenechte se odvádět od učení nikým. Je jedno, jestli se učíte doma nebo na koleji, hlavní je dát zřetelně najevo, že se fakt musíte učit, nemáte hlad, nepůjdete na pivo a na pokec s kamarády nejste zvědaví. A hlavně to dodržet.

Vypněte si také veškeré notifikace na mobilu i na počítači. Ostatně, když to půjde, raději vypněte i zvonění, ať se nechytnete prvního hovoru s kamarádem jako udičky, jak se na učení zase vykašlat. Aplikace na učení se jazyků neberte v potaz, když se máte učit třeba statistiku. Prostě se soustřeďte jen na tu prioritní věc, kterou potřebujete zvládnout, a nenechte se ničím vyrušit. 

Přečti si také:   Vypracovaná povinná četba 6: Pygmalion
jak se naučit soustředit na učení - vypnout notifikace na telefonu

Čím více se budete vyhýbat myšlenkám na rušivé prvky a zábavu, tím lépe se vám bude dařit na ně nemyslet. Vůle i soustředění jsou jako sval, který je třeba posílit. V každé jednotlivé chvíli se můžete rozhodovat, zda se učit, nebo jít raději uklízet či se podívat na sociální sítě. Pokaždé, kdy rušivou myšlenku zaplašíte, posilujete svou vůli.

Jaké techniky pomáhají zlepšit soustředění před učením i v jeho průběhu

Existuje řada technik, jak se soustředit na učení, respektive jak se naučit soustředit. A nejde jen o dobu, kterou jste si na studium vyhradili, ale i na důkladnou přípravu předem. Existují také metody na zlepšení soustředění, na nichž je třeba pracovat dlouhodobě.

Dlouhodobé metody

Jednoduchý, ale pro hodně studentů nedosažitelný úkol je zdravý životní styl a pravidelný pohyb. Minimálně osm hodin spánku denně, dodržování pitného režimu, vyvážená strava jsou pro duševní kondici velmi důležité. Konkrétně pohyb venku na čerstvém vzduchu poráží ve vlivu na kognitivní výkon všechny dostupné suplementy. Krátká procházka přitom postačí.

Pravidelně provozovaná meditace zase zvyšuje schopnost koncentrace. Pomáhá také trénink hlubokého dýchání, zejména na lepší zvládání stresu, a metoda body scan, tedy prozkoumávání stavu vlastního těla. Na Youtube lze nalézt mnoho řízených meditací, které vás celým procesem provedou. Stačí pár minut denně, aby se vaše schopnosti soustředit se na učení výrazně zlepšily.

Metoda vizualizace zvyšuje motivaci a koncentraci. Představte si, jak jste svůj úkol úspěšně splnili. Mentální mapa úkolu a pozitivní vizualizace snižuje úzkost a zvyšuje studijní výkon. Pravidelná vizualizace vám pomůže se připravit. Velký úkol si rozdrobte na malé kroky. Je pak mnohem jednodušší začít.

Pomáhají také cvičení paměti a logiky, například různé kvízy, křížovky, sudoku, ale také šachy a další podobné hry. To vše stimuluje mozek, aby správně pracoval, a procvičuje i paměť, takže pak budete lépe pracovat s informacemi i při studiu. Obecně ale platí, že nejdůležitější je trénink přesně toho, co se potřebujete naučit. Sledováním filmů v angličtině se nenaučíte mluvit anglicky. Mluvením anglicky se zlepšíte v mluvení anglicky.

Co dělat před začátkem učení

Naplánujte si učení, ideálně po logických celcích. Stanovte si priority a ty nejdůležitější věci si dejte do svého plánu hned na začátek. Lepší je vědět aspoň to nejzásadnější než vůbec nic. Někdy si na základě záchytných bodů můžete vzpomenout i na víc a nějak to před zkoušejícím uhrát. Podružné věci dejte ve svém plánu až nakonec. Někomu pomůže si napsat seznam úkolů a odškrtávat si je, nebo si jinak oddělovat to, co už jste si nastudovali od zbytku. Nebo dodržovat časový plán.

soustředění na učení - jak na to

Co dělat během učení

Není dobré se učit v jednom zátahu, ale spíše si předem naplánujte po určité době přestávku, během které se protáhnete, projdete, otevřete si okno a nadechnete se čerstvého vzduchu apod. Obecně se uvádí, že jsme schopni se soustředit maximálně po dobu 90 minut. Tento čas nepřekračujte. Následně jen klesá pozornost a další soustředění vyžaduje více energie a vůle, což vás ve výsledku více vyčerpá.

Vhodná je například technika Pomodoro. Ta čas dělí na studium po dobu 25 minut, které je následováno přestávkou 5 minut. To střídejte a po čtvrtém bloku učení si dejte delší přestávku na 15 až 30 minut. Rozdělení na úseky pomáhá nejen koncentraci, ale snižuje také tendence k prokrastinaci.

Nesnažte se také látku otrocky memorovat. Hledejte souvislosti s tím, co jste četli dříve. Přemýšlejte nad aplikací poznatků ve vašem životě. Pokládejte si otázky a snažte se na ně hledat v materiálech odpovědi. To vše vám umožní se do látky více ponořit, lépe ji pochopit a důkladněji si ji zapamatovat.

Pokud vše řešíte s dostatečným předstihem, může pomoci se o naučených poznatcích bavit s ostatními. Doptat se na věci, kterým nerozumíte apod. Pokud je však času málo, neztrácejte skupinovým učením čas.

Nikdo neumí všechno

I když metod na zvýšení koncentrace je celá řada, zdaleka ne každá je vhodná pro všechny. Smiřte se s tím, že nikdo neumí všechno, i s tím, že ne každá metoda bude fungovat také na vás. Experimentujte s různými metodami. Někdo si skvěle zapamatuje věci poslechem, jiný si zase lépe vštípí vizuální informace. Zjistěte, co vám funguje nejlépe a toho se držte.