Recenze je dokument, který shrne vše podstatné o daném díle. Její tvorba je mnohdy těžší, než se zdá, ale s tímto návodem to už bude hračka. Úplně na začátek musíš uvést plné bibliografické údaje o daném díle. Následuje stručně obsah, hlavní myšlenka, zařazení do uměleckého / vědeckého směru a tvůrčí část. V ní můžeš poukázat na případné nedostatky díla. Poté už stačí jen krátce zmínit předchozí tvorbu autora a zamyslet se nad tím, jak do ní konkrétně toto dílo zapadá a v závěru ještě znovu shrnout hlavní význam díla a jeho přínos.
Formální část
Jak napsat recenzi na knihu
Bibliografické údaje se liší v závislosti na tom, zda se jedná o knihu nebo film. V prvním případě začni jmény autorů. Pak uveď plný název a podnázev. Dále číslo vydání, místo vydání a vydavatele. Je možné, ale ne nezbytné doplnit jméno překladatele. Na závěr se uvádí počet stran a identifikační číslo ISBN, v případě článků DOI. Podívej se na příklad a pozor na tečky a čárky mezi slovy, jejich použití není libovolné!
Toffler Alvin, Tofflerová Heidi. Válka a antiválka. Jak porozumět dnešnímu globálnímu chaosu. 1. vydání. Praha: Argo, 2002. Z anglického originálu War and Anti-War přeložil Bohuslav Blažek a Jan Miřejovský. 303 s. ISBN: 80-7203-445-6.
Jak napsat recenzi na film
V případě filmu je postup velmi podobný. Uvedeš jméno filmu v originále a v hranaté závorce český překlad. Místo autora je zde samozřejmě jméno režiséra. Následují země z jejichž produkce film pochází a studio, které za ním stojí. Místo počtu stran se uvádí délka v minutách. Na závěr je možné doplnit další nepovinné informace třeba o předloze.
Munich [česky Mnichov] [film]. Režie Steven SPIELBERG. USA, Kanada: Universal Studios, 2005. Délka 157 minut. Zpracováno podle předlohy Vengeance [česky Odveta] od George Jonase. Inspirováno skutečnými událostmi.
Obsah díla
Tenshrneš jen velmi stručně. V případě knihy je dobré postupovat po kapitolách a o každé napsat jednu větu. Není to hlavní část recenze, takže pozor na rozsah! Velmi důležité je zmínit hlavní myšlenku a cíl, který dílo sleduje. Někdy to může být jen zábava čtenáře, jindy ale třeba snaha přiblížit složitou událost veřejnosti.
Zařazení do kontextu
Další část, ve které bys měl zařadit dílo do uměleckého nebo vědeckého kontextu se může zdát obtížná. Skutečně je již potřeba mít nějaké znalosti a předně celou knihu přečíst. Není přitom nutné se přesně trefit, důležité je uvést argumenty proč si myslíš, co si myslíš. Takže nestačí jen napsat, že Matrix patří nejspíš do postmoderny, je důležité doplnit alespoň nějaké důkazy. Například, že o tomto směru svědčí prolínání reality s fikcí, popření předchozího poznání atd.
Co má obsahovat recenze aneb tvůrčí část
V této části se meze nekladou. Na druhou stranu je vhodnější zabývat se spíše obsahovou stránkou věci než kritizovat špatné ozvučení filmu. Můžeš poukázat na faktické chyby nebo třeba konfrontovat dílo s jiným, které jej popírá. Nejjednodušší je najít si jeden dva problémy a ty rozebrat důkladněji. Recenze potom v této části nevypadá jako telefonní seznam problémů a chyb. Závěrem tvůrčí části jen shrneš dosavadní tvorbu autora a zařadíš do ní i recenzované dílo. Stačí jen velmi stručně napsat, že jde o prvotinu, nebo třeba třetí film podle skutečné události. Je dobré připojit několik příkladů tvorby.
Závěr recenze
Závěr jen znovu shrne nejdůležitější poznatky, které v recenzi uvádíš, připomene hlavní myšlenku a popíše přínos díla, buď pro daný vědecký obor, nebo i pro diváka. V závěru se vyvaruj číselnému hodnocení (7/10, 68 %). Toto patří do populárních časopisů, nebo na internetové stránky. Seriózní recenze se obejde bez něj.
Baví tě psaní? Co se vrhnout na psaní úvahy? Nejsi žádný troškař? Pak by tě mohlo zajímat, jak napsat knihu.
Nejnovější komentáře