Cvičení jógy doma je prospěšné, i když chodíš pravidelně na lekce jógy. Základem úspěchu v józe je totiž železná pravidelnost, a proto je dobré si vytvořit zvyk cvičení jógy doma, který se může hezky doplňovat s lekcemi jógy. Lekce jógy totiž mohou kdykoliv skončit nebo ti již nebudou pasovat do rozvrhu.
Pro mnohé z nás však může být obtížné pravidelně cvičit jógu doma, přestože nám jóga prokazatelně pomáhá najít vnitřní rovnováhu a zároveň je prospěšná pro naši fyzickou zdatnost.
Tady je návod, jak začít, ať už jsi v józe úplný nováček, nebo už cvičíš na lekcích.
1. Vytvoř si pohodlné místo pro cvičení jógy
Většina z nás si bohužel nemůže vytvořit speciální místnost pouze na jógu, proto musíme být flexibilnější a vždy si místo pro cvičení jógy vytvořit.
Je zapotřebí si najít místo, které ti dopřeje dostatek prostoru. Samozřejmě záleží na tvé postavě, ale zpravidla stačí prostor 2,5m x 1,5m, můžeš však být i skromnější.
Tvé místo na cvičení jógy by mělo být klidné, a především nerušené. Zkus si najít místo, kde na tebe nebudou mluvit ostatní lidé z domácnosti či místo, kde nebude permanentně puštěná televize. Hodit se může i prázdný kus zdi, protože zeď je skvělou oporou při mnoha cvicích.
Jógu však můžeš cvičit kdekoliv, pokud máš kolem sebe dostatek prostoru a nehrozí, že narazíš do stolů či jiného nábytku. Proto nemá smysl být přehnaně idealistický, důležité je hlavně začít cvičit.
2. Připrav si doplňky na jógu
Jediné, co se opravdu vyplatí si pořídit, je podložka na jógu, nejlépe protiskluzová. Trh s podložkami na jógu je obrovský, ale vyplatí se připlatit si za kvalitní podložku, která vyhovuje tvým potřebám a dlouho vydrží. Bloky jsou skvělým doplňkem, ale lze je nahradit knihami a dalšími věcmi do domácnosti.
Doplňky a dokonce ani podložka na jógu nejsou však podmínkou pro cvičení. Místo podložky lze použít měkký koberce. Dokonce se dá cvičit i na tvrdých matracích. Nemusíš si ani kupovat speciální oblečení. Stačí najít něco, v čem se můžeš pohodlně pohybovat. Pokud však doma žádné vhodné oblečení nemáš, tak doporučujeme investovat do přírodních materiálů, jako jsou bavlněná trička.
3. Předcházej zraněním
Vždy si při cvičení jógy hlídej své hranice a hlavně dávej pozor na zranitelná místa svého těla. Zvláště zranitelné oblasti jsou kolena, kyčle, páteř a krk. Pokud cítíš bolestivé pocity, uvolni pozici, případně z pozice vystup. Nepoužívej hrubou sílu na překonání bolesti.
Před pokusy o pokročilejší pozice tělo řádně zahřej a průběžně kontroluj, zda se v pozici cítíš dobře. Zvláště pozorní buď při přechodech mezi pozicemi. V těchto chvílích hrozí potenciální riziko zranění, protože máme tendenci věnovat méně pozornosti bezpečnosti a více se zaměřujeme na správnost polohy. Neboj se přetočit nebo pozastavit online lekci, a podruhé se podívat, co tvůj učitel dělá.
4. Zvol si svůj styl jógy
Existují různé styly jógy. Některé jsou více regenerační, některé zas slouží pro posílení svalů. Rozmysli se tedy dopředu, co je tvým cílem.
Čím více jógy cvičíš, tím více poznáváš účinky různých praktik a tím více se učíš rozpoznávat, co tvé tělo a mysl v různých obdobích potřebují.
Pokud si vybereš online lekci, nezasekni se na čtení příliš mnoha popisů lekcí. Povahou mysli je hledat dokonalou lekci, která vše vyřeší. Takové však neexistují.
5. Cvič jógu doma pravidelně
I cvičení jógy jednou týdně je prospěšné. Třikrát týdně je skvělé, každý den je nejlepší.
Pokud je pro tebe dosažení cílů velmi důležité, pak je mnohem lepší stanovit si cíl cvičit třikrát týdně, než si stanovit cíl cvičit každý den a cítit se špatně, když cvičíš jen třikrát týdně. Pocit neúspěchu tě obvykle jen přiměje k tomu, že cvičení ještě více vynecháváš. Buďte tedy upřímní, stanovte si realistické cíle a dělejte, co můžete. Deset minut jógy denně může být cennější než jedna lekce týdně.
6. Užívej si cvičení!
Pokud si cvičení jógy neužíváš, nikdy v něm nevydržíš. Mělo by to být něco, na co se těšíš. Možná zkus jiný ze systémů jógy nebo jiného učitele, pokud máš pocit, že se pro tebe jóga stává povinností. Jóga by neměla přinášet stres navíc, naopak by ti měla pomáhat se stresu zbavit. Je to právě jóga, která může být prostředkem, jak psychicky zvládnout školu. Uvolníš se a příjdeš na jiné myšlenky.
Závěrem
Výše uvedený návod je spíše průvodcem, než striktním seznamem. Nejdůležitější je začít cvičit jógu doma a dodržovat pravidelnost.
Není to jenom jóga, která se dá zvládnout z pohodlí obýváku. Mrkni i na další tipy, jak cvičit doma nebo zjisti, jaké jsou výhody cvičení s vlastní vahou.
Nejnovější komentáře