Handpoke je rozhodně zajímavá a vůbec ne složitá technika tetování. Není potřeba tetovací strojek. Umělec k handpoke potřebuje jen jehlu a inkoust. A umělcem můžeš být i ty! Chceš se dozvědět víc? Pak čti dál!

Co ten handpoke je?

Ze začátku by tě asi mohlo zajímat, co to handpoke vůbec je. Jak je už zmíněno v úvodu, jedna se o metodu tetování, která se provádí jen s jehlou a inkoustem. Mimo dezinfekce k tomu nic víc není potřeba. Takto ručně dělané tetování vzniká výrazným nahromaděním teček, které jsou blízko sebe a vytvářejí vzory, tvary a linie. Hloubky, detailů a stínů je dosaženo hustotou a velikostí teček.

Historie handpoke

Tetování je známé po celém světě a zhotovovali jej už pralidé, ale napadlo vás někdy, že byste narazili na tetováni i u mnichů? Italští mniši vytvářeli náboženské tetování tak, že na kůži vytvořili vzor pomocí kovového ostrého předmětu svázaného dřevěnou rukojetí a teprve po vytvoření teček nanesli směs indigového inkoustu. Takže se dá říct, že tohle je jeden z mnoha způsobů handpoke tattoo.

A co takhle tetování v Oceánii? Zde bylo tetování vykonáváné za rituálním účelem. Tatér používal nástroje vytvořené z kostí nebo tesáků bez použití kovu. Obvykle se jako jehla používal dlouhý bodec a inkoust se do kůže vpravoval údery kosti přivázané k bodci jinou kostí, jakýmsi kladivem.

Termíny, které používají umělci

  • Bokashi je černý gradientní odstín, který se často používá k vytváření mraků a dekorativních stop.
  • Kakushi-bori je termín, který označuje kresby v blízkosti podpaží nebo skrytých míst na těle. Používá se také k označení čísel nebo slov skrytých mezi okvětními lístky.
  • Kebori je slovo používané pro označení velmi jemných čar, například čar vlasů.
  • Keshow-bori jsou vedlejší obrázky, které podporují hlavní kresbu. Představ si třeba portrét a kolem něj další prvky. A to jsou právě Keshow-bori.
  • Suji-bori je obrys, tj. okraje nebo obrysy návrhu.
  • Nuki-bori je hlavní kresba bez vedlejších kreseb.

Ale to jen tak pro zajímavost. 

handpoke tattoo minimalistic

Co je potřeba na handpoke?

Domácí handpoke dneska už není žádná věda. Obzvláště, když na internetu můžeš narazit na celou sadu. A co handpoke sada obsahuje? Přece to základní! Najdeš v ní handpoke jehly, barvu na handpoke, rukavice, ale i kalíšky na barvu a vazelínu. Tím to ale nekončí. Pamatuj, že sterilita hraje hlavní roli. Je jedno, jak máš doma čisto, dezinfekce je prostě základ. 

A jak na to?

Když už jsme si řekli, co je handpoke, kde se vzal a co k němu potřebuješ, určitě tě bude i zajímat, jak se na handpoke vrhnout. Ruční tetování se provádí tak, že se do kůže vpíchne jehla, která se nejprve namočí do barvy. Ale to jsme někde uprostřed. Rozhodně je třeba nejprve místo vydezinfikovat! Pokud se rozhodneš tetovat třeba na nohu, místo nejprve ohol. Až budeš mít takto připravenou kůži, nakresli si na kůži motiv. A poté nanes na pokožku trochu vazelíny. A proč? Vazelína totiž zabraňuje nadbytečnému jizvení a pomáhá barvě lépe se udržet pod kůží. Zjednodušeně řečeno. 

Přečti si také:   Stříbro v módním středobodu: Kombinace šperků a oblečení

Konečně můžeme jít k té zábavnější části!

Vždycky, VŽDYCKY, používej obě ruce. Jednou rukou budeš kůži natahovat a druhou rukou vpichovat inkoust. Někdo by mohl být trochu na vážkách, jak silně vlastně „bodat“, ale stačí si k tomu najít jen cit. Pokud budete tetování aplikovat ne příliš velkou silou, inkoust se prostě do kůže nevpije a pokožka bude jen zarudlá. Naopak pokud bude docházet k hlubšímu proniknutí jehly, tetování se bude rozpíjet. To ale není vše. Jehlu nedrž kolmo, ale zhruba pod úhlem 45 stupňů. Až bude tetování hotové, nezapomeň tetování znovu vydezinfikovat. 

Jak se starat o handpoke?

Během hojení jej můžeš mazat mastičkou na tetování, vazelínou nebo prostě nechat hojit na sucho. Ani jedna možnost není špatně. Jen pamatuj, že jestli se rozhodneš pro mastičky, nikdy nenanášej tlustou vrstvu krému. Tetování by pak mohlo začít mokvat. 

Jak moc bolí handpoke?

Někoho by určitě mohlo zajímat i zda handpoke bolí víc nebo míň než tetovacím strojkem. Na to se nedá s jistotou odpovědět. Jde totiž o to, že někdo má vyšší práh bolesti a někdo nižší. Některá místa na těle jsou bolestivější víc a některá míň. Spousta lidí se ale přiklání k tomu, že handpoke bolí míň než tetování strojkem. Pokud by tě ještě zajímalo, za jak dlouho zmizí handpoke, tak odpověď je prostá. Nikdy! Stejně jako tetování strojkem, tak i handpoke je technika, která je stálá a nevratná.

Cena handpoke

I když není handpoke tak nákladná činnost, cena je mnohdy vyšší. A proč? I když tatér nepoužívá strojek, tím pádem nepotřebuje elektřinu, je dobré si uvědomit, že tetování trvá tím pádem delší dobu. Zatímco ti tatér vytetuje malé tetování během několika minut, handpoke může trvat klidně hodinu. A co teprve, když jde o větší motiv! Než ale zajdeš do salónu, zeptej se tatéra, jak je na tom. Někdo si účtuje jen za motiv, někdo si bere zálohu, někdo si bere peníze od hodiny. Takže ani u handpoke není jasně daná cena.

Zajímá tě toto téma? Pak by tě mohlo překvapit, co vše se dozvíš o historii tetování.