Jistě to známe všichni. Někdy přijde životní období, které bychom nejraději přeskočili. Prostě se nám nedaří. Připadá nám, že na co sáhneme, to pokazíme. Jako by ten neúspěch byl snad předem dán a veškeré snažení se míjí účinkem. Je ale zapotřebí si uvědomit, že není možné mít stále jen úspěch. Je to v životě tak zařízeno především proto, abych si dnů, kdy je tomu naopak, více vážili. Je ale důležité, abychom se jen tak snadno nevzdávali a na každé životní situace si vždy našli něco pozitivního.

Máš dojem, že jsi až na dně?

Pak to není tak špatná pozice, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ode dna se dá přeci docela dobře odrazit a pokračovat opět v cestě. Neúspěch je součástí života každého z nás. Je sice pravda, že někoho navštěvuje více a někoho méně, ale pokud si v hlavě nastavíme program, který se bude jmenovat „naděje“, pak všechny životní pády snáze překonáme. Jak říká jedna prastará pravda – i po velkém lijáku vždycky vyjde slunce. S větším či menším časovým odstupem zjistíš, že i ty špatné situace byly možná tím nejlepším, co tě mohlo potkat. Můžeme to například brát tak, že je načase hledat další otevřené dveře, abychom mohli pokračovat v cestě za lepšími zítřky.

co-delat-kdy-se-nedari

Nebuďme k sobě přespříliš kritičtí

Pro překlenutí špatného období je nejdůležitější smíření. Pokud si za současnou „mizérii“ můžeme z větší části sami, pak je na místě i odpuštění. Každý z nás má přeci právo dělat chyby. Krizové situace nás mohou posunout mnohem dál nežli období, které je naplněné pouze úspěchem. Je také možné, že na sebe kladeš příliš vysoké nároky a přeháníš to se sebekritikou. I za malý úspěch je třeba se pochválit.

  • Zdá se ti sebechvála zvláštní, možná až nepřípustná?
  • Kdo jiný by nás měl ocenit více nežli my sami?
Přečti si také:   Rozdíl mezi psychopatem a sociopatem a další zajímavosti

My nejlépe víme, kolik energie nás co stojí a kolik úsilí jsme vytčenému cíli věnovali. I přesto, že není výsledek našeho snažení podle našich představ, musíme ocenit alespoň snahu. Sice se říká, že by člověk neměl ve svém životě nic vzdávat, ale je ta tebou zvolená vždy ta správná cesta? Třeba se ti nedaří právě z toho důvodu, že je vybrán nesprávný cíl. Dej si nějaký čas na rozmyšlenou a netlač zbytečně na pilu. Rozmysli si vše s patřičným odstupem a zkus se podívat na věci z budoucího úhlu pohledu. Tak, jako bychom cíle skutečně dosáhli, například před rokem nebo deseti lety. Stálo to úsilí vůbec za to?

co-delat-deprese

Nebuďme se svým smutkem sami

Špatné životní období nám mohou pomoci překlenout i přátelé nebo naše rodina.Zajdi si s nimi do kavárny, do kina nebo do divadla. Tím, že přijdeš na jiné myšlenky, uvidíš vše také jinýma očima. Můžeš také začít sportovat nebo cvičit doma. Někomu pomáhá i pohodový výlet do přírody. Les plný majestátně vyhlížejících stromů dokáže uklidnit mysl a navodit pocit sounáležitosti s přírodou.

  • Třeba si potřebuješ jen od všeho odpočinout a nabrat druhý dech.
  • Současná doba na nás někdy moc tlačí a každý, kdo není superúspěšným, jako by ani neexistoval.
  • Neposlouchej tyto přísné hlasy.

Tohle je přeci tvůj život a ty budeš rozhodovat, co je pro tebe důležité.

A pokud nic z uvedeného nepomáhá, pak jsou tu další možnosti, jakými je například psycholog nebo nějaká vhodná terapeutická poradna, kde tě rádi vyslechnou a pomohou společnými silami najít opět pevnou půdu pod nohama. Jedním z problémů, které nás mohou trápit, je osamělost. I to lze zvládnout docela snadno. Nejsme v tom totiž sami. Lidí, kteří hledají spřízněnou duši, je celá řada.