Žižkov je v posledních letech intenzivně ožívající lokalitou a stává se jednou z tzv. dobrých pražských adres. Komu a co vlastně může nabídnout?
Jak vznikl fenomén Žižkov
Dnes je Žižkov městskou čtvrtí a katastrálním územím Prahy. Rozkládá se na východ od jejího centra. Historie Žižkova začíná prakticky v roce 1358, kdy vydává císař Karel IV. rozhodnutí, že se na stráně kolem Prahy mají vysázet vinice. A výsadba se mimo jiné dotkla i území, které dnes nese název Žižkov.
Novodobé dějiny se začínají psát roku 1875. Jakožto samostatný celek vznikla tato čtvrť rozdělením Královských Vinohrad na Královské Vinohrady I a Královské Vinohrady II. (později Vinohrady). V roce 1877 se Královské Vinohrady I. dočkaly přejmenování na dnešní Žižkov, a to podle Jana Žižky. A roku 1881 byl nakonec Žižkov povýšen na město.
Pokládána je tato část Prahy za zcela specifické místo proslulé svou svéráznou tváří. V dřívějších dobách se jednalo o čtvrť buřičskou a dělnickou. Doslova tu kvetly především hospůdky takzvaně čtvrté cenové. Nicméně místní byli na „svůj“ osobitý Žižkov odjakživa patřičně hrdí. Čtvrť se stala zvláštním mikrosvětem s vlastními pravidly.
Objevte moderní tvář Žižkova
Specifické pavlačové domy tvořily za první republiky kulisy chudobného života a rozmáhající se kriminality. Ostatně tradovalo se tehdy i úsloví: Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni. To už však v současnosti rozhodně neplatí.
Symbolem této lokality je v současné hlavně slavná televizní věž. Žižkov však utváří i četné památky a relaxační zóny. K nejzajímavějším architektonickým dominantám patří třeba Národní památník na Vítkově. Za kulturou chodí nejen místní do Paláce Akropolis. Odpočinek nabízejí zdejší parky nazývané Rajská zahrada nebo Parukářka.
Četné hospůdky a kavárny zde vydržely dodnes, ale v hojné míře je už obléhají hlavně studenti. Jejich pomyslnou alma mater tvoří především Vysoká škola ekonomická, která sídlí na Náměstí Winstona Churchilla, a Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová a Střední uměleckoprůmyslová škola, jíž najdeme na Žižkově náměstí.
Bydlet na Žižkově znamená žít v prestižní části Prahy
Současná tvář Žižkova se proměnila natolik, že po někdejší omšelosti není již téměř ani stopy. Žižkov se stává nejmoderněji a nejrychleji rostoucí částí Prahy, které se daří zachovávat někdejší genius loci, ale současně poskytuje moderní zázemí. Což je patrno také v bytové výstavbě.
Bydlení na Žižkově tak dnes nabízí vše, co současní obyvatelé Prahy od života v metropoli očekávají. Kromě zmíněného nočního života přináší nepřeberné možnosti kulturního a sportovního vyžití i zázemí pro nákupy. Výhodou je také dobrá dopravní dostupnost, tramvajová či autobusová zastávka se nachází běžně v dochozí vzdálenosti několika málo minut.
Rezidenční projekt Byty u parku na Vackově je situován přímo v živě se rozrůstající lokalitě v blízkosti Malešické ulice. Bezprostředně na rezidenci navazuje park Židovské pece. Celý komplex tvoří celkem jedenáct bytových domů. Ty splňují jak nároky na luxusní byt na Praze 3 odpovídající této prestižní části metropole, tak také uspokojí nenáročné vyznavače minimalistického bydlení.
Nejnovější komentáře