Je to tu – konečně přichází doba osamostatnění a opuštění rodného hnízda. Studentský byt volá, s ním ale také přicházejí starosti v podobě zařizování. Kromě postele pro přespání je bezpochyby tou nejpotřebnější místností kuchyně. Jenže jak ji zařídit, aby to nestálo majlant, a přesto v ní bylo vše, co je potřeba? Pojď objevit praktické tipy pro zařízení kuchyně ve studentském bytě, které tě nezruinují, budou praktické a dlouho vydrží.

Byty pro studenty se sice dají sehnat za rozumnou cenu, ale mnohdy ceně odpovídá jejich vybavení. Výjimkou není kuchyně, která je spojena s prostorem pro spaní, takže se spíše než o plnohodnotné kuchyni dá mluvit o pidi prostoru, do kterého vtěsnat vše potřebné je vlastně nadlidský úkol. Levnější byty na dlouhodobý pronájem zase často nebývají vybaveny nábytkem, takže si je nájemník musí zařídit sám dle svých potřeb a vkusu. Dobrou zprávou je, že to jde zvládnout i s omezeným rozpočtem.

Před zařizováním se seznam s nájemní smlouvou

Pokud není studentský byt tvůj nebo někoho z rodiny a máš jej pronajatý, seznam se před tím, než se pustíš do jakéhokoli zařizování, s nájemní smlouvou. V ní totiž může pronajímatel specifikovat, co v bytě smíš a nesmíš dělat – pravděpodobně nebude omezovat typ a umístění nábytku, ale s nejvyšší mírou pravděpodobnosti bude proti jakýmkoli stavebním úpravám. To znamená, že nesmíš provádět jakékoli změny, které by změnily půdorys bytu nebo byly nevratné – zapomeň tedy například na bourání příček či dveří, nebo třeba na výměnu podlahové krytiny.

Majitel bude také s největší pravděpodobností trvat na vrácení bytu v původním stavu, takže je třeba s touto variantou počítat už dopředu. Znamená to například, že budeš muset zasádrovat díry po všech hmoždinkách, které navrtáš do zdi, a případně přemalovat zdi – pokud to neuděláš, nemusí ti pronajímatel na konci nájmu vrátit kauci v plné výši.

Někteří pronajímatelé ale brojí i proti vrtání do zdi, proto pokud přesně nevíš, co v bytě můžeš nebo nemůžeš dělat, obrať se na pronajímatele a dohodni se s ním. Zásadnější změny, které ti odsouhlasí, si nech doplnit písemným dodatkem ke smlouvě – ono se přeci jen po letech často na určité věci zapomíná…

Jak zařídit malou kuchyň pomocí praktických vychytávek

Zásadním kritériem pro zařizování kuchyně pak je, zda ji budeš využívat jen ty, nebo s tebou v bytě bydlí ještě někdo další. Je-li všechno jen v tvojí režii, můžeš si o vybavení rozhodnout dle vlastního uvážení a bude ti stačit i méně úložných prostor. Pokud vás však žije v bytě víc, je dopředu počítat s tím, že bude potřeba dostatek míst k sezení, úložných prostor (každý by měl mít v kuchyni své místo, kde si může skladovat potraviny), jakož i například dostatečně velká lednice.

kuchyň ve studentském bytě - se stolem uprostřed

Zejména v malých kuchyních je proto vhodné mít kuchyňskou linku s horními skříňkami až ke stropu. Místo stolu s židlemi ti místo ušetří rohová lavice – a ideálně taková, která disponuje dalšími úložnými prostory. 

Pořídit si ale můžeš i nejrůznější plastové boxy či sestavitelné papírové krabice, které umístíš například do nevyužitého rohu kuchyně, na parapet okna atd., a získáš tak další úložný prostor. Ten ti poskytne i organizér zavěšený na dveřích nebo nejrůznější regály či poličky na prázdných zdech.

Vhodné jsou také například rozkládací stolky na kolečkách, které v případě potřeby rozložíš nebo složíš a přemístíš na místo potřeby, a můžeš si na nich nachystat suroviny, než si dovaří jídlo někdo jiný.

Místo k sezení a stolování vyřeší také sklopné stoly na zdech či skládací židle.

Kde sehnat nábytek do bytu pro studenty a nezruinovat účet

Jestliže si musíš kuchyni částečně či kompletně vybavit, není potřeba hned běžet do nejbližšího obchodu s nábytkem a odejít se slzami v očích, když zjistíš, že si nemůžeš ze svého rozpočtu dané vybavení pořídit.

malá kuchyň do studentského bytu, rohová, bílá

Možností, kde sehnat levný nábytek, jakož i spotřebiče, je celá řada – a někdy je opravdu seženeš za pár kaček:

  • Nejlepší možností je, když si můžeš odkoupit stávající vybavení od studentů, kteří v bytě bydleli před tebou. 
  • Starší nábytek často seženeš i pomocí sociálních sítí, kde jsou nejrůznější skupiny nabízející vybavení bytu buď za zlomek prodejní ceny, nebo dokonce jen za odvoz.
  • Vyrazit můžeš také do nejrůznějších bazarů či třeba na bleší trhy.
  • V některých městech existují dobročinné obchody provozované charitou, kde seženeš opravdu levné věci.
  • A v případě nouze se dají využít i sběrné dvory – i na nich často najdeš opravdové poklady.
  • Pokud nechceš vybavení z druhé ruky, ale zároveň chceš ušetřit, můžeš využít nejrůznější výprodeje
  • V případě, že je byt tvůj (či rodičů) a chceš jej sdílet s dalšími studenty, se ti nějaká ta větší investice možná nevyhne. Např. linku ale můžeš koupit ve výprodeji starších modelů vzorových kuchyní, spotřebiče z vystavených modelů na prodejně či ze starších kolekcí atd. Výhodou je, že si můžeš určit styl podle sebe a současně ti vybavení zůstane.
Přečti si také:   Handpoke: Minimalistické tetování, které zvládneš i doma

Renovace kuchyňské linky svépomocí ušetří tvoji peněženku

Jestliže máš to štěstí a v tvé kuchyni je kuchyňská linka, máš vyhráno – a to dokonce i tehdy, pokud už má viditelně něco za sebou. S trochou šikovnosti se totiž můžeš pustit do její modernizace a dát jí nový šmrnc za pár korun. V rámci renovace můžeš kuchyňskou linku jednoduše natřít vhodnou barvou a dodat jí během chvíle zcela nový vzhled. Využít můžeš i tapety, a vykouzlit tak moderní kuchyni. Nezapomeň si ale tuto změnu odsouhlasit s majitelem bytu.

Bez jakých spotřebičů se v kuchyni ve studentském bytě neobejdeš

Důležitou součástí kuchyně jsou spotřebiče. Bez čeho se rozhodně neobejdeš, je lednice a sporák. Velikost lednice vybírej dle počtu lidí, kteří ji budou používat, za zvážení stojí, zda by měl její součástí být i malý mrazák

Do větších kuchyní je vhodné pořídit sporák, který disponuje i troubou, v menších kuchyních ti plně postačí dvouplotýnkový vařič nebo varná deska. Většina studentů péct nejspíše nebude a vystačí si s vařením na plotýnce.

Chybět by ti ve výbavě neměla také rychlovarná konvice, ve které si připravíš vodu na čaj či kafe, praktická může být také mikrovlnná trouba, ve které si ohřeješ jídlo nebo připravíš třeba pizzu.

Naopak například kávovar, myčka nádobí, rýžovar, horkovzdušná fritéza atd. jsou už do určité míry luxusem, bez kterého se většina studentů pohodlně obejde.

Při výběru spotřebičů je pak třeba koukat nejen na pořizovací cenu, ale také na spotřebu – důraz je třeba klást na levný provoz, jelikož asi nechceš k nájmu platit ještě vysoké účty za energie…

Při výběru nábytku do kuchyně dodržuj neutrální styl

I když nemusí být snadné sehnat levné vybavení (zejména z druhé ruky) v jednotném stylu, vždy se snaž upřednostňovat spíše neutrální styl – a to hlavně tehdy, pokud s tebou bydlí ještě někdo další. 

kuchyne ve studentské bytě, inspirace

Ideální je preferovat nadčasové barvy, jako je bílá, šedá, krémová, béžová či odstíny hnědé, případně pastelové tóny. Ty se nejen dobře kombinují, ale zároveň se v jejich přítomnosti budeš cítit dobře. Nevhodně zvolené barvy do kuchyně totiž mohou působit rušivě – sytým, křiklavým barvám je třeba se vyhnout zejména tehdy, pokud se budeš v kuchyni i učit.

Zdrženlivost platí i pro stěny

Stejně jako u nábytku dodržuj střídmost i při výmalbě stěn – volit je vhodné jemné barvy, které půjdou dobře přemalovat (pořád je třeba počítat s tím, že byt budeš muset vrátit v původním stavu). Praktické řešení představují latexové barvy, které na zdech vytvoří omyvatelnou vrstvu, takže se v případě zašpinění dobře čistí.

Kuchyně ve studentském bytě

Namísto výmalby, případně třeba jen na jednu stěnu pro oživení můžeš použít i nástěnné tapety – například vinylové tapety perfektně zakryjí zašlé dlaždice či nevzhlednou zeď. Vždy ale vol provedení, které je omyvatelné a přemalovatelné.

Pro ochranu stěny při přípravě pokrmů je vhodné přidělat odolnou desku za linku, která ochrání zeď před nečistotami, příp. je z ní díky omyvatelnosti snadno odstraníš.

Několik závěrečných tipů k zařízení kuchyně ve studentském bytě

I když je při zařizování studentského bytu vždy kladen důraz zejména na nízkou cenu a levný provoz, je třeba myslet také na odolnost zařízení. Proto vždy vybírej vybavení z odolného a snadno udržovatelného materiálu

V kuchyni potřebuješ nábytek, který odolává vlhkosti, proto se snaž vyhnout dřevu, které by se časem a nesprávnou údržbou mohlo začít deformovat. Vlhku naopak dobře odolává sklo, plast či nerezová ocel.

Odolnost a snadná údržba platí nejen pro vybavení a povrchy, ale i pro podlahu. Do kuchyně je zcela nevhodný koberec, který v sobě drží prach, pachy, nečistoty i vlhkost, jakož i plovoucí dřevěná podlaha či dřevěné parkety, jež jsou náchylné k poškození, které si následně žádá výměnu celé podlahy. Pokud takovou podlahu ve svém bytě máš a chceš předejít následnému hrazení škod majiteli, můžeš ji překrýt PVC či linoleem. Ty jsou do kuchyně nejvhodnější, stejně jako i dlažba – její pokládku už ale musíš odsouhlasit s majitelem.

Při dodržení výše uvedených tipů a rad si můžeš i s omezeným rozpočtem zařídit funkční a moderně vyhlížející kuchyni, ve které se budeš cítit skvěle. A pokud ji doplníš i nejrůznějšími dekoracemi, bude kouzlo domova dokonalé.