Investovat každý měsíc určitou částku do čehokoli je pro většinu mladých docela problém. I přesto je dobré vědět, jaké jsou možnosti na trhu, co nabízí aktuální situace, čemu se vyhnout, a co naopak nepřehlédnout. Jestli se rozhoduješ, že omezíš jednu akci měsíčně a raději si budeš odkládat nějakou korunu stranou, je to nejlepší cesta, jak si zajistit lepší budoucnost. Než si položíš otázku, jestli se vyplatí důchodové připojištění, pojďme si nejdříve říct, co to vlastně znamená.

Vyplatí se důchodové připojištění?

Pro začátek je potřeba si vysvětlit, že se nejedná o klasický důchod, který vyplácí stát. Jedná se pouze o přilepšení nad rámec toho, co dostaneš od státu. Založení důchodového připojištění není podmínkou, je doporučeno pro každého, aby si mohl zajistit kvalitní budoucnost.

Mezi nevýhody penzijního připojištění patří nízké zhodnocování, jedná se převážně o maximální hranici 3–5 %. Výhody penzijního připojištění zase přináší státní příspěvek, jeho výše je stanovena podle měsíční částky příspěvku. To je důvod, proč se penzijní připojištění vyplatí víc než jakékoliv jiné spoření. Při sjednání nemusíš platit ani poplatky navíc a měsíční spoření můžeš měnit podle aktuální finanční situace. U mužů se předpokládá zvýšení částky z důvodu vyšších příjmů. U žen se zase přihlíží k tomu, že v případě rodičovské si nemohou dovolit odkládat příliš vysoké měsíční částky.

Do důchodu jsou počítány odpracované roky, v roce 2010 v tomto směru nastal veliký zvrat, do počtu let se přestala počítat studia.

Jak funguje penzijní připojištění?

Nejdříve je nutné si penzijní připojištění založit, což je možné v jakékoli pojišťovně, která tuto možnost nabízí. Založení je podmíněno smlouvou, která se sjednává na dobu neurčitou. Postupně si odkládáš měsíčně tebou určenou částku, která tvůj rozpočet ustojí. Dolní hranice měsíční částky je stanovena ve smlouvě, horní hranice není vymezena.

Přečti si také:   Jaká je nejtlustší kniha na světě?

Někteří zaměstnavatelé dokonce svým zaměstnancům na penzijní připojištění pravidelně investují. Při podávání daňového přiznání si od základu daně můžeš připojištění odečíst, a to maximálně 24 000 Kč, podmínkou je minimální investovaná částka 12 000 Kč.

vyplati-se-duchodove-pripojisteni

Typy penzijního připojištění

Součástí pilíře penzijního připojištění je hned několik druhů, jak si spořit.

  • Starobní penze,
  • výsluhová penze,
  • invalidní penze,
  • pozůstalostní penze,
  • odbytné.

Zhodnocení penzijního připojištění

Předpoklad šetření je, že buď začneš měsíčně vydělávat více, nebo se uskromníš a snížíš své životní náklady. Ať si vybereš jakoukoli možnost, vznikne ti finanční rezerva, kterou si můžeš každý měsíc odkládat stranou. Není dobré nechávat peníze dlouhodobě ležet na účtu, ani doma v šuplíku, nedochází k jejich zhodnocování, ba naopak, s inflací jejich hodnota klesá.

Ukládání peněz kamkoli je vždy lepší. Sjednat si penzijní připojištění je rychlá a jednoduchá záležitost, postačí ti pár formalit a správně přečtená smlouva.

Investovat se však dá i jinak. Do akcií, nemovitostí nebo kryptoměn. Právě ty jsou vysoce rizikové, ale rozhodně ne k zahození. Přečti si článek Kryptoměny pro začátečníky.