Máš toulavé nohy, ale děravou peněženku? Není problém, poznat svět nebylo nikdy jednodušší než právě teď. Způsobů, jak vycestovat do zahraničí jako student je skutečně mnoho. Využij širokou nabídku programů EU či různých neziskovek.  

Tipy, jak vycestovat do zahraničí jako student

Pokud stále studuješ, není nic jednoduššího než si vybrat nějaký program přímo přes svou univerzitu. Každá škola je nějakým způsobem zapojená do programu Erasmus+, případně má nějaké bilaterální dohody s jinými univerzitami v zahraničí. Díky tomu se můžeš dostat do zajímavých, exotických destinacích. Lowcost cestování skutečně nikdy nebylo tak jednoduché, jak dnes.

Studijní pobyty

Pokud chceš vyrazit někam na delší dobu než jen na pár dní, studijní pobyty jsou pro to jako dělané. Pro výjezdy v rámci Evropy můžeš využít program EU Erasmus+, který má na většině vysokých škol slušné pokrytí a navíc, i přesto, že je Erasmus vcelku oblíbený, je velká pravděpodobnost že se poštěstí, a vyberou tě hned na první školu v tvém žebříčku priorit. Současně totiž můžeš požádat o umístění rovnou na 3 zahraniční univerzity. 

Jestli tě už Evropa omrzela, zkus si zjistit, s kterými univerzitami má tvá škola bilaterální dohodu. Pokud nic takového nenajdeš, nezoufej! Můžeš vyjet studovat třeba do Afriky či Asie i bez toho. Od toho tady totiž máme Freemover. Přesto tento program si zkrátka vybereš vhodnou školu, kterou následně kontaktuješ s žádostí o to, aby ti na univerzitě uvolnili místo. Pokud to klapne, dostaneš od Freemoveru stipendium a můžeš vyrazit.

Asi jedinou nevýhodou u těchto studijních pobytů je zdlouhavé papírování. Často tě budou žádat o doložení transkriptu či potvrzení o nějaké znalosti jazyka, to ale většinou stačí ze školy. Pak přichází zdlouhavé domlouvání předmětů, které budeš na zahraniční univerzitě studovat, aby to korespondovalo s tvým současným studijním plánem. Přesto to ale rozhodně stojí za to!

Přečti si také:   Proč cestovat sám či sama: Vystup z komfortní zóny

Vyjeď jako dobrovolník nebo pracuj na projektu

Zvláště mezi semestry může být super spojit cestování s něčím užitečným. A od toho tady jsou různé programy pro dobrovolníky či stážisty. O tyto programy se často starají neziskovky, třeba Aiesec. Přes tuto organizaci můžeš najít třeba tříměsíční stáž na druhém konci světa. Sice budeš muset zaplatit poplatek organizaci, většinou ale dostaneš slušně zaplaceno za onu stáž.

Je tady ale i skvělá možnost pro výjezdy během semestru, a to na projekty pro mladé, které trvají maximálně 14 dní. S těmito programy se v posledních měsících roztrhl pytel. Některé jsou pod záštitou ministerstvech daných států, EU, nebo opět pod neziskovkami. O něco složitější je to ale s hledáním. Nejvíc se ti asi osvědčí facebookové skupiny jako třeba Erasmus+ Youth Exchange a tomu podobné, kde se často nabídky na projekty sdílejí. 

Přemýšlíš, jestli vyjet na vlastní pěst nebo s sebou někoho vzít? Přečti si důvody, proč cestovat sám či sama.